Bodnár Alexandra – Monos Anett (szerk.): Rajtunk múlik


Csak akkor változik meg minden, ha nem akarjuk megváltoztatni. Az ellentmondások magukban rejtik a megoldást is.

Kiadó: C&H Projects

Kiadás éve: 2024

Oldalszám: 316

Fülszöveg:

Mi történik, ha a társadalmi berendezkedés árnyoldala a csillagok között, vagy egy vérfarkas falkában mutatkozik meg előttünk? Ha a jövő technológiái révén, vagy egy másik világba vezető portál tükrén keresztül döbbenünk rá: a legnagyobb kihívásokat nem a külső ellenségeink, hanem a saját előítéleteink és gondolataink jelentik?
Álcák mögé bújtatott kémek, poszthumán létformák és mágikus erővel felruházott nyomozók harcolnak a kirekesztés, az egyenlőtlenség, az idegengyűlölet és az erőszak ellen, amely során az emberi civilizáció vívmányai is új megvilágításba kerülnek – hol egy távoli galaxisban, hol a tenger mélyén, vagy a misztikus őskorban.
Lépj be ezekbe a történetekbe – és talán te is választ kapsz arra, hogyan formálhatnánk a valóságot egy igazságosabb jövő reményében.



Amikor láttam, hogy a C&H projects  gondozásában újabb antológia jelenik meg, megörültem. Egyrészt mert felkeltette a figyelmemet a társadalmi nehézségek alcím, másrészt a korábbi kötetekből kiindulva biztos voltam abban, hogy nívós kiadványra számíthatok.


18 írás teszi azzá a Rajtunk múlik antológiát, ami: egy érdekes, szórakoztató és mégis elgondolkodtató kötetté. Igazán izgalmas volt látni azt, hogy ugyan az adott volt, hogy fantasy vagy sci-fi írásnak kellett lennie, mégis ahány szerző, annyiféle megközelítési mód.

És ami mellett szintén nem mehetek el szó nélkül: azta, ezek az illusztrációk! Imádtam őket! Mindegyik novellához passzol, közben illik a kötet alaphangulatához is. Már olvasás előtt is azon gondolkodtam, hogy melyik illusztráció-cím páros milyen írást rejt. Van, ami amúgy bejött, van, ami teljesen más lett, mint amire számítottam.


Egyik-másik történetet olvasva meg is fordult a fejemben, hogy ez mennyire jó ötlet! (És de kár, hogy nem nekem jutott eszembe :)). Egyébként ezért is szeretek időről-időre novelláskötetet olvasni: hosszabb-rövidebb történetek önmagukban is teljes egészek, ugyanakkor nem szükséges olyan hosszan és folyamatosan figyelni, mint egy több száz oldalas regény esetén. Tökéletes választás lehet ez a kötet akkor, ha olvasnál valamit, de éppen nincs időd hosszabb történetekre. Ráadásul újra bebizonyosodott, hogy kis hazánkban van nagyon sok tehetséges író, akinek a nevét érdemes megjegyezni, a munkásságát követni. Egyébként erre is jó ez a kötet meg a novellák úgy általában: ismerkedni.

És akkor lássuk röviden, melyik írás hogy tetszett:


Alex L. Hooper: Egy végzet kezdete

Igen erős írással nyit a kötet. Hangulatban nekem kicsit idézte a Kék sorsjegyet, de igazából hamar rájöttem, hogy annál sokkal jobb. Mit tenne meg egy nő, egy édesanya a gyermekéért? Végig izgultam, a vége pedig igazán meglepett.


Némethy Alexandra: Csillagszemű

Na ez az a novella, amit úgy olvastam volna még! De tényleg! Kicsit jobban kibontva, jobban beavatva Dominik érzelmeibe, a csattanóba. Mert most akkor mi van? Mitől különlegesek a csillagszeműek? Mi indított háborút? Jaj annyi kérdésem maradt még!


Szilágyi Heléna: Ötven százalék

Na jól van, ez egyszerűen zseniális volt! Az alapötlet szuper kreatív, és el is gondolkodtatja az ember olvasás közben, személy szerint a báros jelenet volt a kedvencem. Én nem igazán vagyok sci-fi fogyasztó, de ez a történet az első oldal után megvett kilóra. Szuper olvasmányos a stílus, izgalmas a sztori és van benne bőven csavar is.
Az egyik kedvenc novellám a kötetből.


Eve Red: Légyott

Azt a leborult szivarvégit', hogy jut valakinek ilyen az eszébe? Sok mindenre számítottam az első sorokat olvasva, de erre azért nem. Izgalmas volt,de végig bennem volt egyfajta WTF érzés is olvasás közben.


Ian Pole: Péntekek szigete

Még én is meglepődöm, de eddig a sci-fik jobban elnyerik a tetszésem a kötet írásai közül, mint a fantasyk, és ez is egy nagyon kedvelhető történet lett. Néha kicsit elvesztettem a fonalat ugyan, volt olyan mondat, amit többször is el kellett olvassak, mert kissé túl tudományosra sikeresedett és elvesztettem a fonalat, de az alapötlet tetszett. Olvastam volna még tovább.


BB Lewin: A védenc

Nagyon tetszett a rendőrségi közeg, nem sok ilyen történetet olvastam. A mágia jelenléte pedig az egésznek egy plusz, izgalmas réteget. A szöveg stílusa gördülékeny, a főszereplő szimpatikus, szóval tényleg minden adott volt ahhoz, hogy élvezzem az olvasást.


Horváth M. Ágnes: Találkozunk két pálmafa alatt

Ilyen címmel és kezdéssel teljesen másra számítottam, szóval minden elismerésem a szerzőé. Ötletes kivitelezés,  meglepő fordulat, döbbenetes mondatok. És tudjátok mi a legmegdöbbentőbb? Hogy az jutott eszembe, nehogy hasonló jövő várjon az unokáinkra.


K. A. Hikari: Áramlatok

Saját novelláról elvből nem írok, csak annyit: szerettem ezen a történeten dolgozni és büszke vagyok a végső verziójára. Szerettem megismerni ezt a párost, és hálás vagyok, hogy egy ilyen fantasztikus antológiában jelenhettek meg.


Kispál Márton: Neander

Meg merem kockáztatni, hogy a kötet legszebb nyelvezettel íródott története ez. Az egész hangulata bemászik az ember bőre alá, érzem a szelet, a hideget, az ideget az éhséget... mindent érzek amit a sámánasszony. Le vagyok nyűgözve. Élmény volt olvasni.


Pató Angéla: Színek fájdalma

Szerettem az üzenetét ennek a novellának. A diszkrimináció olyan probléma, ami sajnos egyre inkább jelen van a társadalmunkban, ugyanakkor ha mindenki hallgat és tűr, hogy lesz változás? Szükség van azokra az emberekre, akik ki merik mondani, elég volt.


HoRa: Vízsárkány keletről

Már amikor megláttam a címet, tudtam, hogy szeretni fogom ezt a történetet, és nem kell csalódnom. Iskolai bullying érdekes, sárkányos köntösbe bújtatva, kedvelhető szereplőkkel, szuper stílusban megírva. Ez is az a novella, amit amúgy olvasnék még... úgy háromszáz oldalban. Nem lehetne?


Ferger Annamária A zsilip
Nem hiszem el, hogy nem lett volna egyetlen mellékszereplő sem ebben a novellában aki tett volna bármit?! Értem az alapsztorit, de nem vagyok kibékülve a kivitelezéssel.


R. Harbinger: Lóherés magánszimat

Cím alapján teljesen másra számítottam, de élveztem. Oké, annak ellenére is, hogy főhősünket totálisan semmibe vették azért, ami/aki, számomra akkor is szórakoztató volt. Nagyon jól volt megírva, végig drukkoltam a főhősnek. Egyébként pedig mindig tudtam én, hogy a szivárványok különlegesek!


Molory C. Donne: Hó és bőr alatt

Őszintén bevallom, nehezen hangolódtam rá erre a novellára, félre is tettem egy kis időre, aztán elővettem újra. Akkor se szippantott be száz százalékban, de végigolvastam. Tetszett, hogy nem az ellentétre, hanem az egymás támogatására, a bajtársiasságra helyezi a hangsúlyt, ez igazán üdítő volt.


Szilágyi Heléna: A Szépasszony ágya

Ennyi? Ennyi? Ennyi???? Itt valami tévedés történt, kéremszépen, hiányzik még néhány oldal. Nem szép dolog az olvasónak így felkelteni az érdeklődését, aztán kész vége, nincs tovább. Simán olvasnék ebből a sztoriból egy kisregényt, bőven van benne potenciál.


Orosz Krisztián: A soha véget nem érő nap

Wow. Sokan dicsérték ezt a novellát, és azt kell mondjam, okkal. Nagyon erős hangulat- és atmoszférateremtésben, mondhatni nyomasztó is. Mégis lélegzetvisszafojtva olvastam. Majd jön az utolsó bekezdés és csak pislogok és nem tudok mást mondani azon kívül, hogy azta!


Monos Anett: Organum

Erre a történetre voltam a legkíváncsibb a kötetből, és azt kell mondjam: a szerző nem csak realisztikus történeteket, hanem fantasyt is tök jól ír! Imádtam a történet adta alapkonfliktust, a karakterfejlődést, a stílust, igazából mindent, amit az Organumot Organummá tette. Igazi boldogságbonbon volt olvasni ezt a novellát, köszönöm, hogy olvashattam.


Polevyk Galina: Álságos

Sci-fi ugyan, de némi disztopikus beütéssel. Az ötlet zseniális és elgondolkodtató, mert tényleg, hányan és hányszor bújunk életünk során különböző szerepekbe? Igazán erős zárónovella, érdekes hangulattal, és történetvezetéssel.


Aludtam rá egyet, hogy kicsit ülepedjen bennem az élmény és azt kell mondanom: nagyon élveztem. Igényes, jól összerakott, sokszínű kötet, és pont ezen okból tényleg bátran ajánlom bárkinek, hogy szerezze be és olvassa el. Mert szerintem mindenki fog találni benne olyan történetet, ami megszólítja, ami elgondolkodtatja.
Az pedig szerintem plusz pont és külön öröm, hogy ingyenesen beszerezhető ebook formátumban, szóval tényleg olvassátok, megéri!


*Hikari

Nincsenek megjegyzések:

Üzemeltető: Blogger.