#ParaSzerda: Karácsonyi filmlista
Sziasztok!
Úgy gondoltam, itt az ideje hangolódni az ünnepekre, és mivel most idő híján vagyok összeszedek nektek, igen csak bőséges karácsonyi témájú horror filmeket. Van köztük elég beteg is, leginkább saját kedvencek. Kapcsoljatok ki, és ne féljetek rettegni az ünnepek alatt is !
Tudom, hogy az idei év nagynak szánt durranása a Conjuring második része volt, amiben Ed és Lorraine Warren ismét útra kel, egy rövidke kihagyás után, hogy aztán megint démonokat kergessen házról-házra. Nekem ez nem volt akkora dolog, bár szent igaz, hogy moziban néztem. Csalódásként írtam fel a lista elejére. A karácsony, mint olyan végig megjelenik benne, bár itt a démon Valak személyében, a film végére egy szempillantás alatt eltűnik, úgy érzem helyes, ha megemlítem.
Talán a tavaly évi felhozatal, nem volt akkora durranás horror téren viszont nekem nagyon megtetszett a Krampus című film, voltam annyira elszánt, és kevésbé bizakodó, hogy elvonszoljam magam moziba és ott nézzem meg. Az igazat megvallva, nem bántam meg, a maga nemében elég elvont dolgot próbál mutatni a nézőnek, és ugyan vannak dolgok amik a mai napig nem tisztultak le bennem a történetet illetően, nekem elég kedves emlék maradt.
A történetet tekintve,Michael Dougherty rendezésében kapunk egy képet arról, hogy milyen amikor egy kisfiú a család hibái miatt, teljesen elveszti a hitét a karácsonyban. Itt aztán titkok, titkokra halmozódnak, majd megjelenik a Krampusz, hogy jól megtanítsa (illetve, irtani kezdje) a hitetleneket. A család még épen maradt tagjainak nincs más lehetősége, mint közösen és együttes erővel szembeszállni a lény ellen.
Persze ez a maga nemében, elég értelmetlennek és butaságnak tűnhet, azért egész jó háttérsztorit és befejezést kapunk. Külön meglepetés, hogy a gonosz talán...nem is annyira gonosz.
Persze ez a maga nemében, elég értelmetlennek és butaságnak tűnhet, azért egész jó háttérsztorit és befejezést kapunk. Külön meglepetés, hogy a gonosz talán...nem is annyira gonosz.
Ez évben a szemünk elé lett dobva az igencsak érdekes, és elgondolkodtató A Christmas Horror Story is, aminek alapján elgondolkodhat az ember, hogy miért is szereti a műfajt.
A kapásból három rendezővel is rendelkező film, eléggé lebilincsel a témával.
Akad egy elég veterán Mikulásunk, akinek segítőkész manói egyetlen pillanat alatt zombivá változnak, míg az öreg fehér szakáll elméjében ott forog az örök háború a gonosz krampusszal.
A kapásból három rendezővel is rendelkező film, eléggé lebilincsel a témával.
Akad egy elég veterán Mikulásunk, akinek segítőkész manói egyetlen pillanat alatt zombivá változnak, míg az öreg fehér szakáll elméjében ott forog az örök háború a gonosz krampusszal.
Ez a csata lényegében eltarthatna a végletekig, de egészen epic fightot kapunk, aminek a kimeneteléről inkább szót sem ejtenék. Külön kedvencem volt az elbeszélő szerepében megjelenő William Shatner, akit sokan csak Kirk kapitányként emlegetnek. (Többek között én is.)
Úgyhogy, egész kellemes kis időtöltés volt végignézni, annak ellenére, hogy a film maga október elején debütált, még is annyira elvont és beteg, hogy muszáj belepakolni a listámba.
2012-ben számos olyan film látott vásznat vagy ha azt nem is, legalább néző szemekre lelt, amiben megfordul a karácsony, mint téma.
Ide sorolnám többek között a Silent Night c. klasszikust, ami ugyan az 1989-es ugyanazon nevű film remakeje. Történetét tekintve adott nekünk egy mikulás ruhába öltözött sorozatgyilkos, aki minden karácsonykor megfontolt és különleges módszerekkel csap le az áldozataira.
Vak vágány és talány számomra a Pact című film. Az ok amiért, nem tudom hova tenni, hogy ugyan megjelenik benne a karácsony, mint olyan, bár kérdéses, hogy miért ezt az ünnepet választotta a film, amikor Nicole és Annie anyjának múltja a középpont az egész sztoriban. Az a ház alapból furcsa, főleg amikor megtalálják a Dorian Gray momentumra emlékeztető festményt arról a nőről, onnantól már csak még elvontabb lesz az egész végkimenetel.
Ide tartozik még az ATM is, ami tökéletes kis karácsonyi rágcsa lehet a fa alá, ugyanis karácsony éjjelén egy pszichopata várja a pénzt felvevő embereket, hogy aztán kezdetét vegye a mészárlás.
Nekem nem volt akkor durrbele, de azért élvezhető.
Az utolsó említendő film a La Senda (azaz: Az Ösvény) Miguel Ángel Toledo rendezésében, ami lássuk be a béna és kiszámítható "csavar" ellenére egész jóra sikeredett. Ugyan Raúl végig hagyja magát ár alá temetni a féltékenység miatt, az elméje totál ködbe borul, és lemészárolja a családját karácsonykor.
Érdekes azonban a felvezetés és a zenei aládolgozás, a maga nemében ez egy brutál film, bár lassacskán húzza előttünk a mézes madzagot, mégis rémisztőlegesen hat az emberre.
Érdekes azonban a felvezetés és a zenei aládolgozás, a maga nemében ez egy brutál film, bár lassacskán húzza előttünk a mézes madzagot, mégis rémisztőlegesen hat az emberre.
2010-ben is bőséggel akad betegebbnél-betegebb film, első és utolsó számomra a Sint, ami más nevén Saint, azaz Szent Miklós püspök eljövetelét dokumentáló történés, amiben kevésbé lehet elmondani mennyire szép is a karácsony. Itt minden december ötödikén teliholdkor jön el hozzád, még gyermekként, elrabol, hogy aztán olyan dolgokon menj keresztül, amin sosem akartál.
Dick Mass írta és rendezte, elég felzaklató kis sztorira sikeredett, remek horror elemekkel.
Ezek után jó bő két évvel ezelőtt megjelent 2008-ban short film kategóriában a Treevenge, ami annyira groteszk és viccesnek készült, hogy bőséggel ráaggatom a horror-vígjáték kategóriát. Itt képet kapunk abból a világból, ami nem csak a karácsonyt érinti. Alapvető problémákat dolgoz fel, ami a saját fantáziavilágunkban nézve is, igen csak beteg.
Ez pedig, mint a cím is mutatja a karácsonyfák sanyarú életéről fog szólni. Szerintetek mit érezhet egy fa, amikor kivágják, csak azért, hogy pár napig díszeleghessen a lakásba? Aztán pedig lelkiismeret nélkül megválunk tőle és az utcára dobjuk?
Hát, ezen felbuzdulva lázadás tör ki, ember és fa között, akik vad mészárlásba kezdenek minden arra tévelyedő bátor személyjel.
Ez pedig, mint a cím is mutatja a karácsonyfák sanyarú életéről fog szólni. Szerintetek mit érezhet egy fa, amikor kivágják, csak azért, hogy pár napig díszeleghessen a lakásba? Aztán pedig lelkiismeret nélkül megválunk tőle és az utcára dobjuk?
Hát, ezen felbuzdulva lázadás tör ki, ember és fa között, akik vad mészárlásba kezdenek minden arra tévelyedő bátor személyjel.
A While She was Out is egy elég elvont dologra sikerül, Della és a négy fős társaság macska-egér játékáról. Ha azt nézzük, mennyire egyszerű magunkra haragítani valakit egy szempillantás alatt,csillagos ötös. Viszont, mindezt karácsony este, egyetlen kis szélvédőn hagyott velős üzenet miatt. Micsoda megtorlás kezdődik a családanya és a társaság között.
A The Children, egy házaspár megható története a következő, amiben mindhárom a kocsiban utazó gyerkőc egy ismeretlen vírussal fertőzik(,ami természetesen ragályos) meg a karácsony csodás szellemét, ezzel rémálommá téve az utat a vidékre vezető ösvényig.
A Wind Chill is kemény érvágást okozott, ugyanis alapon már a történet furcsára és érthetetlenre sikerült. Az egyetemi kollégiumok kiürülnek telente, így egy CSINOS (igazából kit érdekel?!) lány is hazafelé indul, csakhogy egy számára ISMERETLEN (senki sem tanította meg neki, hogy ne álljon szóba idegenekkel) aki még a NEVÉT SEM TUDJA (eh, nincs kommentárom tovább), felajánlja, hogy tartson vele az autóúton hazáig. CSINOS lányunk ezen felbuzdulva szívesen vele tart, csakhogy idővel kiderül, hogy a fiatal srác igen csak sokat tud a CSINOS lányunkról. (Bocsássatok meg, a tartalomban leírt szöveg totálisan felbosszantott.)
És hát...mi lehet ennek a vége? Bizony, hogy egy kihalt és üres semmibe vezető autóúton járnak, és ha még itt sem sejtenénk mi lesz vége, akkor sehol. Na igen, "hatalmas" csavar következik emberek, nem elég a címben szereplő dermesztően hideg karácsonyi szél, nem ám! Egy autó szorítja le bátor főszereplőinket, azok pedig hamar rá kell jöjjenek, a szél ugyan a csontjukig hatol, de van más is ami probléma lehet.
A kanadai horrorok eléggé próbálkoznak odatenni magukat, nem csak az évben, hanem már korábban is, ezért is erőlködtek a Whisper című filmen, ahol pár bűnöző szellemű hapek, elrabol egy kisfiút, és egy messzi faházba tartják fogva, a válságdíjra várva. Persze, nem is tudják, hogy az áldozat túlvilági erejével, és démoni képességeivel teljesen egymás ellen fordítja majd őket.
2005 is tartogat számunkra elég elmebajt, így kihagyhatatlan az Angyal akit ki akar nyírni a Télapó, azaz a Santa's Slay című film, ahol kiderül, hogy a jóságos ember, nem akar az lenni, ráadásul az ördög fia is, aki kénytelen volt ezer évig szenvedni ebben a hamis szerepben egyetlen elvesztett fogadás miatt, amit egy Angyallal kötött. Amint letelik az egyezségben kötött idő, kezdetét veszi a bosszú.Ha ez nem lenne magában elég, várjátok meg az epic fightot.
2003-ban debütált a Dead End című film, ami egy lerövidített út miatt a nagymamához vezető karácsonyi utat a rémálommá varázsolja. Mindent kapunk itt, fehér ruhás nőt, aki mészárolni kényszerül, egy fekete autóban láthatatlan vezetőt, amely aztán az örök kárhozatba viszi az utasait.
Tudom, hogy filmeket ígértem, de kiemelnék egy sorozatot is, mert bőséggel tettek azért, hogy a listára kerüljön, ez pedig a 2000-ben megjelent: Ghost Stories of Christmas, ami ugyan egy mini- négy epizódos részenként fél órás kis cucc, azért elég erős dolgokat, illetve pontosabban legendákat, mondásokat próbál a szemünk elé tárni maga horror műfajában.
1997-ben feltűnt egy hatalmas kedvenc, amit a mai napig is szeretek, ez pedig egy elmebeteg sorozatgyilkos hóemberként reinkarnálódó lázadása a rendszer ellen, azaz a Jack Frost, tényleg beteg, elvont.
Ugyan, mese de hatalmas kedvencem az 1993-as The Nightmare Before Christmas, és szerintem ezzel nem vagyok egyedül. Érinti a halloweent is, de egyszerűen Tim Burton akkorát alkotott, hogy nehéz lenne felül überelni. Jack a tökkirály próbál kitörni és újat hozni az életébe, ugyanis unja már a folyamatos ijesztgetést, ezért belekóstol a karácsonyba, és mindent elkövet, hogy ezt másoknak is megmutassa. Van itt minden, romantika, izgalom és akció.Danny Elfman, számomra amúgy is nagy kincs a zeneszerzői iparban, de ebben a mesében külön imádtam, minden egyes betétdalát.
Szerintem, elég sok mindent felsorolhatnék még többek között az 1974-es Black Christmast(és annak 2006-os remakejét), a Szörnyecskéket(1984), a You Better Watch Out-ot (1980), a Silent Night, Deadly Night-ot (1984), az 1994-es Lurking Feart és az 1989-es Elves című klasszikust.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése